Az automata öntözőrendszer vezérlése
Az automata öntözőrendszer nagy előnye, hogy egy előre beállított program szerint locsol, és gyakorlatilag emberi beavatkozás nélkül, teljesen önállóan teszi a dolgát.
A rendszer gyakorlatilag robotpilóta-üzemmódban dolgozik, nekünk csak akkor kell beavatkozni, ha rendellenességet tapasztalunk, vagy meg akarjuk változtatni a programot.
Az öntöző önálló működéséhez egy vezérlő automatikára, röviden vezérlőre van szükség.
Ez a vezérlő az öntözőrendszer agya, tárolja a programot, vezérli a mágnesszelepeket, külső szenzorok segítségével figyeli a környezeti paramétereket.
Rendkívül sokféle vezérlőt vásárolhatunk, minden nagy gyártónak vannak vezérlő automatikái.
A vezérlő kiválasztása sok mindentől függ.
Első sorban a felhasználás jellege határozza meg. Jóval több igénybevételt kell kibírnia egy ipari célra telepített vezérlőnek, mint egy házikerti automatikának. Függ a vezérelni kívánt zónák számától, egyes vezérlők kevesebbet, mások többet tudnak működtetni. Fontos paraméter, hogy a vezérlőt hova tudjuk felszerelni. Egy kültéri vezérlőt úgy terveztek meg, hogy ellen álljon az időjárás viszontagságainak. Ezzel szemben a beltéri automatikákat védett, fedett helyre kell telepíteni. A készüléknek áramforrásra van szüksége a működéshez, és a mágnesszelepeket is össze kell tudnunk kötni vele. Léteznek elemes vezérlők, melyeket rakhatunk akár a szelepdobozba is. Ezeket akkor célszerű használni, ha nincs 230 V a közelben, vagy nem tudjuk megoldani a jelvezetékek eljuttatását a mágnesszelepekig. A vezérlők legegyszerűbb változatát közvetlenül a kerti csapra lehet szerelni, ezzel egy zónát lehet vezérelni.
Jelentős különbségek vannak az öntözőrendszer vezérlőautomatikák között a beállítások variálhatóságában is.
A legegyszerűbbekben egy program fut, napi néhány indítási lehetőséggel. A komolyabbakban több program van, napi többszöri indítási lehetőséggel. Ez fontos lehet például fűmag kelesztésénél, vagy frissen telepített gyepszőnyeg locsolásánál, amikor napi 5-6 locslásra is szükség lehet.
Egy átlagos házikerti felhasználásra szánt vezérlőnél is be lehet állítani az egyes öntözési zónák indítási idejét, a locsolás időtartamát, az öntözési napok számát heti bontásban, a kijuttatott öntözővíz mennyiségét évszakhoz igazítva százalékos bontásban. Csatlakoztathatunk hozzá esőérzékelőt, mely esős napokon letiltja az öntözést.
Ha öntözőrendszerünk jól működik, akkor nincs más dolgunk, mint évszakonként átállítani a programot a növények igényeihez igazítva, és hátra is dőlhetünk.
Ne felejtsük el, az automata öntözőrendszerrel időt, és pénzt takaríthatunk meg, de nagyon fontos a szakszerű kivitelezés, ezért kérjük kertépítő szakember segítségét!
Kérjen ajánlatot most!>
Rainbird kerti csapra szerelhető öntözésvezérlő
|
Irritrol szelepdobozba telepíthető elemes vezérlő
|
Hunter kültéri öntözőrendszer vezérlő
|
Toro beltéri öntöző vezérlő
|
|
|